Zmysły psa
Najważniejszym zmysłem dla psa jest oczywiście zmysł węchu, którym zaczyna się on posługiwać jeszcze jako ślepe szczenię, poznając otaczający świat. Węch jest naturalnie lepiej rozwinięty u psów niż u ludzi, a jego czułość jest ok. 10 tysięcy razy większa u psa niż u człowieka.Dzięki temu pies wyczuwa każdą zmianę naszego zapachu, a co za tym idzie i nastroju, ponieważ zapach człowieka zmienia się pod wpływem jego emocji.
Za to „siła” węchu zależy od wielkości psa i u ras małych jest ona znacznie słabsza niż u dużych, gdyż powierzchnia błony śluzowej pola węchowego jest u tych pierwszych znacznie zredukowana, posiadają one także mniejszą ilość komórek węchowych niż rasy duże.
Drugim w hierarchii ważności zmysłem psów jest słuch, który jest u nich także o wiele lepiej rozwinięty niż u ludzi. Pies ma znacznie szerszy od człowieka zakres słyszalności, podczas gdy człowiek słyszy dźwięki o częstotliwości od 16 do 20 mHz, pies odbiera zakres od 16 do 50mHz. Psy mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej.
W związku z czułością tego zmysłu dźwięki o silnym natężeniu mogą wywoływać u psów ból, a szczególnie silne odgłosy typu wybuch petardy, głośna muzyka itp. oprócz tego, że są bardzo nieprzyjemne dla psa, to dłużej trwające mogą powodować nawet uszkodzenie słuchu. W związku z powyższym psa można bez hałasu słyszalnego dla ludzi przywołać ultradźwiękowym gwizdkiem (20-35mHz).
Poza tym uważa się, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od tych z „wiszącymi” uszami.
Natomiast wzrok psa jest słabszy niż człowieka i odgrywa też znacznie mniejszą rolę w percepcji otoczenia.. Pies gorzej od człowieka rozróżnia kolory oraz posiada mniejszą zdolnością spostrzegania przedmiotów, czy osób nieruchomych, ale za to lepiej widzi o zmroku, czy przy słabym oświetleniu, co wynika z tego, że siatkówka psa zawiera mniej czopków (komórki odpowiedzialne za widzenie barw), a więcej pręcików (komórki odpowiedzialne za widzenie czarno-białe) niż siatkówka oka ludzkiego.
Boczne położenie oczu psów sprawia, że posiadają one gorsze widzenie przestrzenne (gorzej postrzegają głębię), ale za to mają szersze pole widzenia, dochodzące do 250 stopni, podczas gdy pole widzenia ludzi wynosi ok. 160 stopni.
Psy mają również znacznie słabiej niż ludzie rozwinięty zmysł smaku, posiadają one 6-8 razy mniej tzw. kubków smakowych. W związku z powyższym przy wyborze karmy kierują się przede wszystkim jej zapachem.
Psy bardzo lubią smak słodki, nie znoszą natomiast kwaśnego i gorzkiego.
Zmysł dotyku , czyli receptory czuciowe odbierające wrażenia dotykowe są umiejscowione u psów tak jak i u ludzi na całej powierzchni skóry.
Szczególną rolę za to u psów odgrywają włosy czuciowe zgromadzone nad oczami, pod dolną wargą oraz w postaci tzw. wąsów zwanych wibryssami, które są długie i sztywne, a związku z ich rolą nie powinny być poddawane strzyżeniu, pomagają bowiem poruszać się psu w ciemności, chroniąc go przed ewentualnym zderzeniami z przedmiotami na jego drodze.
Rasa psa determinuje siłę poszczególnych zmysłów.
Dodaj komentarz