Antykoncepcja czy kastacja ?

20 września, 2012 admin Artykuły

Co zrobić jeśli nie chcemy mieć od naszej podopiecznej (suczki/kotki) potomstwa ?

Mamy do wyboru antykoncepcje hormonalną lub kastrację.
Antykoncepcja hormonalna polega na podawaniu leków hormonalnych w formie tabletek lub zastrzyków, które nie dopuszczają do wystąpienia ruji, przy czym bezpieczniejszą formą są zastrzyki, które podaje się co kilka miesięcy w zależności od rodzaju preparatu. Zaletą tej metody jest jej odwracalność, czyli po zaprzestaniu podawaniu leków wraca zdolność rozrodcza (najczęściej w ciągu kilku dni, czy tygodni w przypadku tabletek i w ciągu kilku miesięcy, wyjątkowo do 2lat w przypadku zastrzyków). Jeśli jednak zdecydujemy się na odstawienie leków, dobrze jest przeczekać przynajmniej jedną ruję i dopuścić do krycia dopiero w następnej.
Należy jednak pamiętać, że podawanie hormonów na ogół przez większą część życia nie pozostaje zupełnie obojętne dla organizmu, może się bowiem przyczyniać do wystąpienia np. cukrzycy, problemów z nadwagą, czy drogami rodnymi i to najczęściej już w podeszłym wieku zwierzęcia, czyli po trwającej lata kuracji hormonalnej.

Bezpieczniejszym i lepszym rozwiązaniem z punktu widzenia medycznego jest zabieg kastracji, zwłaszcza gdy zwierzę jest młode, a my nie planujemy od niego potomstwa. Polega on na chirurgicznym usunięciu jajników i macicy w przypadku suczek, czy kotek.
Zabieg ten znacznie zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów gruczołu mlekowego (zwłaszcza, gdy wykonamy go po pierwszej cieczce, nie czekając na następne) oraz eliminuje możliwość wystąpienia ropomacicza (ropne zapalenie błony śluzowej macicy).
Kastrację możemy wykonać również u psów, czy kocurów (często wykonywane w związku ze znaczeniem terytorium przez trzymane w domu kocury), w tym wypadku polega ona na usunięciu jąder.

Porady


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.


Powered by WordPress and HQ Premium Themes.