Okres socjalizacji u szczeniąt i kociąt

20 września, 2012 admin Artykuły

Socjalizacja jest to proces tworzenia przez zwierzęta relacji społecznych z członkami własnego lub innych gatunków.

Okres socjalizacji u psów trwa od 7 do 12 tygodnia życia (wg niektórych autorów od 3 do 13 tyg. życia) – najłatwiej przyzwyczaić wtedy szczeniaka do nowych warunków,jeśli chcemy przyzwyczaić go np. do życia z kotem pod jednym dachem, najprościej osiągnąć to, dając mu możliwość obcowania z kotami właśnie w okresie do 3 miesiąca życia. W tym czasie również szczeniaki powinny dobrze zaznajomić się z ludźmi (w tym także z dziećmi najlepiej w różnym wieku) i idealnie byłoby gdyby zapoznały się też z różnymi zwierzątami.

Szczenięta powinny przebywać z matką i rodzeństwem do 6 ? 8 tygodnia życia, ponieważ stanowi to podstawę rozwoju zdrowych relacji z innymi zwierzętami.

Do nowego domu natomiast dobrze żeby trafiły pomiędzy 7, a 8 tygodniem życia, gdyż w tym wieku najłatwiej zniosą rozłąkę z matką i najszybciej zaakceptują nowego właściciela. Kontaktowanie młodych psów z różnymi osobnikami należy kontynuować minimum do 6 ? 8 miesiąca życia, w przeciwnym razie mogą one zapomnieć czego się nauczyły.

Psy uważa się za dojrzałe społecznie w wieku 18 miesięcy, a ich zachowanie staje się w pełni dojrzałe po ukończeniu 2 lat.

Natomiast okres socjalizacji kociąt przypada na 2-7 tydzień ich życia. W tym czasie powinny też mieć oczywiście kontakt z człowiekiem oraz o ile to możliwe ze zwierzętami innych gatunków, w celu zmniejszenia w przyszłości możliwości wystąpienia wobec nich lęku lub agresji kociąt.

Badania wykazały, że najlepszy efekt socjalizacyjny, jeśli chodzi o późniejsze relacje z człowiekiem daje 1h dziennie zabaw z kotem. Więzi społeczne utworzone w okresie socjalizacji potrafią przetrwać całe życie. U kociąt wczesny kontakt z człowiekiem powoduje również przyspieszenie rozwoju fizycznego i ośrodkowego układu nerwowego kociąt. Wg badaczy kocięta głaskane codziennie przez pierwszych 30 dni życia wcześniej otwierają oczy, wcześnie zaczynają badać otoczenie oraz mniej obawiają się ludzi.

Ciekawostki


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.


Powered by WordPress and HQ Premium Themes.