Saneczkowanie

20 września, 2012 admin Artykuły

Jeśli zauważysz, że twój pies „saneczkuje”…

Takie zachowanie zwierzęcia (bo choć rzadziej dot. to również kotów), polegające na pocieraniu tylną częścią ciała o np. dywan, względnie wygryzaniu okolicy ogona, czemu towarzyszyć też może pozostawianie plamek wydzieliny o dość przykrym zapachu, interpretowane jest często przez właścicieli jako objaw zarobaczenia pupila.
Odrobaczenie oczywiście nie zaszkodzi, aczkolwiek faktyczną przyczyną tego stanu jest najczęściej PRZEŁADOWANIE ZATOK OKOŁOODBYTOWYCH!!!
Zatoki te są to dwie „kieszonki” skóry, położone między zewnętrznym, a wewnętrznym zwieraczem odbytu, otwierające się przewodami wyprowadzającymi ok.1-2cm od ujścia odbytu. Do w/w zatok uchodzą gruczoły produkujące wydzielinę, która jak się uważa zawiera feromony pełniące m.in. funkcję identyfikacji osobniczej. Wydzielina normalnie usuwana jest z zatok w czasie defekacji. Czasem jednak dochodzi do zalegania jej i przeładowania zatok, najczęściej dzieje się to w wyniku koprostazy, czyli zbyt długiego wstrzymania w oddawaniu kału, bądź utrzymującej się przez dłuższy czas biegunki, często ma to też miejsce u zwierząt starszych lub jest skutkiem takiego ułożenia przewodów wyprowadzających, że wypchnięcie przez nie wydzieliny przy defekacji jest utrudnione. W miarę upływu czasu zalegająca wydzielina staje się coraz gęstsza i co za tym idzie samoistne jej usunięcie z zatok staje się niemożliwe. Defekacja natomiast zaczyna być bolesna, jak również sam fakt przeładowania zatok powoduje znaczny dyskomfort, lizanie okolicy odbytu i właśnie owo tzw. saneczkowanie.
Konsekwencją utrzymywania się takiego stanu może być zapalenie, ropień, a nawet przetoka z zatok okołoodbytowych.

Jeśli więc zaobserwujesz opisane powyżej objawy u swojego podopiecznego, niezwłocznie zgłoś się do twojego lekarza weterynarii, w celu dokładnego usunięcia zalegającej wydzieliny, co z pewnością przyniesie niemałą ulgę zwierzakowi nękanemu tą przypadłością.

Porady


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.


Powered by WordPress and HQ Premium Themes.