Szczepienia

20 września, 2012 admin Artykuły

SZCZEPIENIA

  • psów
  • kotów
  • królików
  • tchórzowfretek

——————————————————————————–

szczepienia psów

szczenięta między 6-8 tygodniem życia szczepimy p/parwowirozie i nosówce, następnie po upływie ok. 3 tyg.(+/-), stosujemy już szczepionkę o większej zawartości wirusowych antygenów, którą jeszcze raz powtarzamy za kolejne ~3 tyg. i tu w zależności od preparatu łącznie z uodpornieniem przeciwko wściekliźnie (w jednym zastrzyku) lub dopiero po kolejnych min. 2 tyg. stosujemy oddzielnie szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Standardowy wiek szczepionych szczeniąt to 6, 9 i 12 tydzień życia + szczepienie przeciwko wściekliźnie po kilku tygodniowej przerwie od ostatniego szczepienia.

Następnie doszczepiamy psa raz do roku szczepionką przeciwko wściekliźnie i psim wirusowym chorobom.

Do chorób, przeciwko którym mamy możliwość zabezpieczenia psa przez zaszczepienie należą: parwowiroza i koronawiroza (przebiegające z objawami ze strony przewodu pokarmowego), nosówka (od objawów ze strony układu oddechowego, przez hiperkeratozę nosa i opuszek, po objawy neurologiczne), zakaźne zapalenie wątroby (tzw. choroba Rubartha), leptospiroza (atakująca najczęściej wątrobę i nerki), zakaźne zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych wywoływane przez adenovirus typ 2 i wirus parainfluenzy oraz wścieklizna.

——————————————————————————–

szczepienia kotów

kocięta szczepimy po raz pierwszy w wieku 12 tygodni, ew. w środowisku stwarzającym duże zagrożenie dla kociąt można zaszczepić je już w 9 tygodniu życia, następnie szczepienie powtarzamy po 3-4 tygodniach i corocznie doszczepiamy.

Koty szczepimy przeciwko tzw. katarowi kociemu, w wywołaniu którego biorą udział Calicivirus i Herpesvirus koci; panleukopenii, czyli zakaźnemu zapaleniu jelit kotów oraz ew. przeciwko chlamydiozie i białaczce (zwłaszcza koty żyjące w większych grupach, czy bywające na wystawach). Dobrze jest też zaszczepić kota przeciwko wściekliźnie, jeśli ma on możliwość swobodnego wychodzenia na dwór.

——————————————————————————–

szczepienia królików

króliki szczepimy przeciwko MYXOMATOZIE i POMOROWI;

Myxomatoza jest chorobą wirusową, przenoszoną przez owady krwiopijne (gł. komary, ale też meszki i pchły); w większym stopniu narażone są zatem na nią króliki wyprowadzane na dwór (na trawnik, działkę, czy tylko wystawiane z klatką na balkon); choroba objawia się gorączką, obrzękami wokół naturalnych otworów ciała (nosa , oczu, narządów płciowych oraz obrzękiem uszu) i wyniszczeniem; szczepienie chroni przed zakażeniem przez 6m-cy, tak więc powinniśmy szczepić króliczki co pół roku lub ew. tylko na wiosnę, czyli w okresie największego zagrożenia ugryzieniem owadów.
Pomór, czyli wirusowa krwotoczna choroba królików przenoszona jest również za pośrednictwem owadów (muchy, pchły), jak i przez kontakt ze skażoną ściółką (zanieczyszczoną odchodami chorych zwierząt), czy bezpośrednio z zakażonym królikiem; objawia się m.in. krwisto-pienistym wypływem z nosa, zaburzeniami nerwowymi, dusznością i dość gwałtownym przebiegiem; szczepienie zabezpiecza przed zachorowaniem przez 9 miesięcycy.

——————————————————————————–

szczepienia tchórzofretek

fretki szczepimy przeciwko nosówce i ew. wściekliźnie jeśli będą wychodzić na dwór i jest możliwość ich kontaktu z dzikimi zwierztami; szczepienie powtarzamy raz do roku.

Profilaktyka


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.


Powered by WordPress and HQ Premium Themes.